Abonare Newsletter
Retele Sociale

Parteneri de proiecte

 

 

 

        GARA DE NORD

 

Parteneri Media

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alt

 

alt

 

 

 

alt

 

alt

 

Avem 55 vizitatori online

Interviu cu Jeremy Staniforth

 

“Romania Forever”  

Trofeu unic pentru Printul Charles 

Jeremy Staniforth

Aflat in Romania, intr-una din nenumaratele sale vizite, locul unde se simte deja ca acasa, datorita bunelor relatii cu romanii dar si pentru ca apreciaza spatiul nostru mioritic, la a carei revitalizare lucreaza cu tot sufletul, domnul Jeremy Staniforth, Inalt Reprezentant pentru Dezvoltare Durabila, a acceptat sa facem un schimb de opinii privind turismul romanesc si munca sa pe acest taram, precum si despre aprecierile Printului Charles la adresa tarii noastre.

 

Ati fost in Romania de mai multe ori, in calitate de reprezentat al Altetei Sale Regale Printul de Wales si al  Ducesei de Cornwall. Care este scopul vizitelor dumneavoastra in Romania?

Exista un acord intre Alteta Sa Regala si Guvernul Romaniei, de a oferi un secretariat pentru Dezvoltare Durabila, in cadrul biroului Primului Ministru, iar acordul consta in faptul ca Alteta Sa Regala ma plateste sa vin aici, iar Guvernul Romaniei ma plateste cat timp sunt aici. Totodata, Guvernul Romaniei imi va facilita si o parte a personalului, pentru a creste activitatea secretariatului cu privire la toate aspectele Dezvoltarii Durabile, cu precadere in Carpati.

Cum ati descrie acest acord?

Acordul si colaborarea in sine sunt foarte bune, dar este nevoie de timp, mai ales cand vorbim despre noi idei, despre mediu, sustenabilitate si conservarea rutelor culturale locale. Eu nu ma aflu aici pentru a spune, ci pentru a actiona ca un catalizator intre organizatiile care lucreaza deja aici, Guvernul Romaniei si, evident, oamenii care lucreaza in sate si orase, precum Fundatia Mihai Eminescu Trust, de exemplu.

Considerati ca Mihai Eminescu Trust este o organizatie de succes in Romania?

Au fost intr-adevar numeroase succese, dar lente. Trebuie sa lucram cu pasi marunti. Ceea ce este de retinut este faptul ca eu nu aduc bani, ci sunt aici pentru a facilita eliberarea banilor si pentru a identifica posibile surse de bani, care sa poata fi investite in cat mai multe proiecte. Am cunoscut diferiti oameni si am avut si oarece succese in a gasi bani pentru micile proiecte, dar lucrul cel mai important este sa gasim acel transfer de idei, cu privire la dezvoltarea durabila a mediului, aici in Romania, si o mare parte din el a fost deja gasita. Am descoperit insa, ca oamenii si organizatiile lucreaza in mici compartimente si de multe ori nu comunica suficient, iar acesta este un lucru destul de des intalnit. Cineva din Baia Mare, care lucreaza la un proiect axat pe mediul inconjurator, ar putea schimba idei cu cineva din Brasov, spre exemplu, care lucreaza la un proiect similar, pentru a se ajuta. Aici nu este vorba de concurenta.

 

Credeti ca dezvoltarea incoming-ului ar insemna mai multi bani pentru dezvoltarea durabila?

Cu siguranta, da! Punctul de vedere al secretariatului este ca turismul este o parte esentiala a unui ciclu de activitate din mediul rural. Fara

Biserica Fortificata Viscri

 turism, ar exista foarte putini bani pentru zonele rurale si, fara bani, oamenii din mediul rural nu ar ramane in acele zone, iar daca ei nu ar sta in zonele rurale, nu ar mai exista nici animalele si stocul viu, care fac din peisajul acestei tari unul realmente minunat. Asadar, toate sunt legate impreuna: peisajele, oamenii si turismul. Si, desigur, in mijlocul acestora, aveti turismul gastronomic, evenimentele culturale, intregul fel de trai din Romania, istoria si viitorul vostru.

Asadar turismul este o tinta pentru dezvoltarea zonei. Dezvoltarea prin intermediul turismului, deci.

Da, dar trebuie facut cu sensibilitate. Eu, personal, nu am fost la Bran, dar am inteles ca turismul este un pic acerb acolo. Eu nu pot comenta realmente, pentru ca nu am fost acolo, dar cred ca sunt unii oameni, care sunt foarte nervosi din cauza introducerii turismului, doar de dragul turismului. Aveti intr-adevar posibilitatea sa construiti hoteluri mari, sa importati toate produsele alimentare, sau sa adoptati tehnici moderne, dar, de fapt, ceea ce ar trebui cautat este sa stimulati economia locala, rurala. Cultura face parte din modul de viata, iar modul de viata reprezinta folosirea pamantului si a produselor date de acesta, pentru ca aveti in tara niste produse fantastice. Chiar si turistii romani, care merg in zonele rurale, vor sa vada si sa se bucure de produsele locale. Aveti alimente naturale, organice si totodata gustoase. Asadar, ar trebui sa va axati mai mult pe mancarea ecologica.

Sunt acestea si motivatiile pentru care Alteta Sa Regala Printul de Wales vine in Romania?

Alteta Sa Regala vine aici pentru ca vede in Romania o tara minunata. Adora sa faca parte din natura, sa vada cum natura lucreaza si apreciaza toate aceste produse locale, motiv pentru care si locul care il atrage este in inima mediului rural.

Filmul in care Alteta Sa Regala Printul Charles apare a fost initiativa personala sau a canalului de televiziune?

A fost o combinatie de idei. Printul Charles nu acorda foarte des interviuri, motiv pentru care am fost foarte incantati ca a acordat acest interviu si ca, pentru prima data, a reusit sa-si exprime public parerile sale cu privire la Romania sau Gradina Carpatilor, cum o numiti voi.

Ulterior, Alteta Sa Regala a invitat-o in Anglia pe Elena Udrea, Ministrul Turismului. Motivatia sa a fost aceeasi?

Da, el a fost foarte interesat sa o cunoasca pe Elena Udrea, pentru a discuta despre felul in care turismul se dezvolta aici. Eu lucrez indeaproape cu ministerul ei la unele proiecte pe care ea le are in curs de dezvoltare aici, in Romania:  Baile Herculane, Borsec si Sulina. Lucrez cu MDRT si cu UNDP (United Nations Development Programme), care acopera toata zona Romaniei.

Alteta Sa Regala iubeste Carpatii, dar este foarte dornic sa viziteze si zonele de coasta. Cred ca tatal sau, Ducele de Edinburgh, a vizitat deja Constanta. I-ar placea sa vada si Delta Dunarii, la un moment dat, in functie de cum ii va permite programul.

alt

Asociatia noastra, PressTour FIJET Romania, va organiza in 2012 cea de-a doua editie a Galei Premiilor FIJET Romania, iar cu aceasta ocazie, am fi onorati sa ii acordam un Trofeu special si unic, “ROMANIA FOREVER”, Altetei Sale Regale Printul Charles pentru extraordinara sa interventie in recunoasterea frumusetilor peisajelor si traditiilor culturale romanesti. Credeti ca ar accepta?

Sunt sigur ca Printul Charles ar fi incantat sa primeasca acest trofeu, pentru ca este pasionat de Romania, dar daca va fi sau nu in masura sa participe la ceremonia asociata acordarii premiului, aceasta este o intrebare la care nu pot raspunde in momentul de fata. Vom vedea.

Puteti face cateva aprecieri despre turismul romanesc, pentru presa de turism?

Sunt incantat sa vad ca nu doar turistii straini vin in Romania, ci si turistii romani evadeaza din orase, in favoarea zonelor rurale. Aveti in Romania o istorie fantastica, mult mai lunga si mai insemnata decat a altor tari din Europa.

 

Ce anume apreciati ca nefiind bun in turismul romanesc si in activitatea sa?

In turism, activitatea de ansamblu este buna. Cred totusi, privind la acest lucru, ca un strain, ca om venit din afara granitelor Romaniei, ca uneori este prea mare concentarea pe aspectele moderne. Oamenii pun termopane si multe alte modernisme pensiunilor lor, in asa fel incat, trecutul cultural pare distrus. Ei ar trebui sa isi imbunatateasca cunostintele cu privire la publicul tinta pe care il au. Sunt incantat sa vad ca aveti aceasta perspectiva internationala cu FIJET, deoarece este foarte important sa ai o imagine internationala despre atractiile de aici. Cred ca, daca din ce in ce mai multi turisti vor veni in Romania, populatia locala isi va da seama ca nu ar trebui sa-si abandoneze traditionalele materiale si decoratiuni. Este minunat sa vezi patrimoniul pastrat si in cladiri, nu  numai in obiceiuri.

Ministrul Turismului, Elena Udrea, are o multime de initiative, care par a fi foarte pozitive. Cat timp am fost aici am observat initiativa Gradinii Carpatilor, care mi se pare a fi o foarte buna baza, pe care se pot contrui o multime de lucruri. Apreciez deasemenea brandul Romaniei, care pare a fi foarte bun.

 

Victor Radulescu