Abonare Newsletter
Retele Sociale

Parteneri de proiecte

 

 

 

        GARA DE NORD

 

Parteneri Media

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alt

 

alt

 

 

 

alt

 

alt

 

Avem 23 vizitatori online

FIJET leaga Istanbul de Bodum si Bucuresti (I)

altCapitala Culturala a Uniunii Europene in 2010 orasul Istanbul a fost la inceputul lunii octombrie si gazda celui de al 52-lea Congres Mondial al Federatiei Internationale a jurnalistilor si scriitorilor de Turism (FIJET). Romania a fost desemnata ca tara organizatoare a urmatorului congres.

Peste 250 de profesionisti, printre care si reprezentati ai PressTour Romania, au bifat, in sapte zile, cateva din cele mai interesante obiective turistice dar si unitati de cazare din Istanbul si Bodrum. Lucrarile congresului au avut ca tema centrala discutii legate de efectele negative ale globalizarii asupra produselor turistice din intreaga lume.

Ce facem cand avem turistii prea multi!

“Diversitatea culturala este principala bogatie a produsului turistic”
– a comentat  Tijani Haddad, presedintele FIJET. “Ea este amenintata de natura, activitatile umane si de globalizare” a mai spus el. Ideea a fost sustinuta si de prezentarea facuta de Ilber Ortayli, profesor de cultura si arheologie, director din 2004 al faimosului muzeu Topkapi. El a vorbit despre evolutia turismului cultural in Turcia si a subliniat faptul ca, acum, marea provocare cu care se confrunta institutia pe care o conduce, dar si altele similare, este posibilitatea de gestionare a valurilor de turisti. “In anii 60 Turcia, centrul civilizatiei bizantine dar si greco romane, era o tara inchisa. Aveam abea 120 000 de vizitatori pe an. Azi Turcia primeste aproape 30 milioane de turisti anual iar numarul de muzee a crescut la 150. Topkapi inregistreaza 3,5 milioane intrari, intre 10-15.000 de oameni pe zi. Este o cifra foarte mare” – a spus Ilber Ortayli.

altATURJET, Asociatia turca a Scriitorilor si Jurnalistilor de Turism, a inclus in programul viozitelor de documentare, pe langa atractiile clasice ale Cornului de Aur (Marele Bazar, Moscheea Albastra, Hagia Sofia) si elemente de mare rafinament. Spectacolul de muzica militara al armatei otomane oferit de garda palatului Topkapi, plimbarea pe Bosfor, dar si vizitarea unui hotel butic, unic in oras, Les Ottomans, au fost cateva din momentele inedite, gandite de Ozcan si Ertan Sandikcioglu, presedintele respectiv vicepresedintele ATURJET.

Pozitia Romaniei in jocul promovarii

Tot pe moneda multiculturalitatii a mizat si Eugen Curteanu, secretar de stat in Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului. El a prezentat invitatia ministrului Elena Udrea catre FIJET, ca Romania sa gaduiasca in anul 2011, al 53-lea Congres. “Romania este o tara multiculturala, iar diversitatea culturala este baza promovarii” a spus Curteanu. El a vorbit de necesitatea crearii unei imagini pozitive pentru tara noastra, lucru care se poate realiza si cu ajutorul jurnalistilor. "MDRT recunoaste rolul important pe care FIJET il are in dinamica pietei internationale de turism si sprijina actiunile acestuia de promovare a relatiilor internationale, prin intermediul turismului si al presei de turism” a adaugat el.

alt"Romania este cu adevarat una dintre destinatiile turistice mari din lume", a declarat Jim Thompson, director Congrese si Reuniuni al FIJET. “Diversitatea de locatii oferite de tara dumneavoastra, care a primit, deja, din partea noastra trei Mere de aur in anul 2009 si unul in anul 1975, va oferi o bogatie de materiale si experiente noi pentru membrii nostri, jurnalisti si scriitori de turism. Stiu ca va fi un eveniment spectaculos ", a mai spus Thompson.

Lucrarile congresului s-au incheiat cu premierea celor care au paticipat anul acesta la Prima Academie pentru tineri jurnalisti, organizata de FIJET in Slovenia, la Bled. Cele doua distinctii au revenit lui bulgarului Sava Veselinov Chapanov, pentru fotografie turistica si Georgianei Maria Leanca, redactor acasa.ro

In prezent FIJET totalizeaza 600 de membri, din 35 de tari ale lumii. Congresul din Romania (toamna lui 2011) va fi urmat de reuniuni profesionale in Egipt si posibil Panama in 2013.
(Traveller Magazin nr 79, Octombrie 2010)

DOINA & SINZIANA CONSTANTINESCU
Multumiri pentru sprijinul acordat ACCENT TRAVEL & EVENTS